Iako je ranije bila ideja o smanjenju broja klubova u Superligi, izvori iz vrha Superlige tvrde da za sada nema jasnog plana ni priprema u vezi sa tim. Nema ni preciznih detalja kada bi se eventualno krenulo u realizaciju ideje o smanjenju broja klubova, iako je u strategiji razvoja pomenuto smanjenje broja klubova po ugledu na druge države slične veličine kao što je Srbija, koje imaju 12 klubova.
Ovi izvori ističu da je ključ u prilagođavanju takmičenja na okolnosti i potrebe srpskog fudbala, te da smanjenje broja klubova nije automatski garant za poboljšanje kvaliteta lige. Naglašavajući važnost očuvanja integriteta takmičenja, ističu da je potrebno razmotriti druge faktore koji bi podigli kvalitet lige.
Pominje se primer Češke, koja je napredovala sa 16 klubova u ligi, igrajući plej-of sa šest klubova, što je doprinelo rastu TV prava i popularnosti lige. Ipak, naglašava se da je ključ u pronalaženju pravog modela takmičenja koji odgovara specifičnostima srpskog fudbala.
Takođe, ističe se da postoje mnogo važnije stvari koje treba urediti u srpskom fudbalu kako bi se osigurala fer i pravedna igra. Primeri kao što su situacije sa klubovima Napredak i Kolubara ukazuju na potrebu za uređenjem sistema takmičenja kako bi se izbegle anomalije i sumnjivi ishodi mečeva.
Stoga, dok se ne reše fundamentalni problemi u srpskom fudbalu, broj klubova u Superligi ostaje manje bitna stavka u odnosu na druge važne aspekte igre i takmičenja.