Fudbalski klubovi Crvena zvezda i Barselona imali su nekoliko istorijskih susreta u evropskim takmičenjima, posebno u Kupu kupova. Oni mlađi pamte oktobar 1996. godinu i okršaj u Kupu kupova, kada je na Marakanu stigla Barsa sa Ronaldom, Stoičkovim, Đovanijem, Blanom, Luisom Enrikeom, Gvardiolom… Oni stariji takođe oktobar, ali 1984. kada je na Marakani čuda pravio Dijego Maradona i za to bio nagrađen aplauzom od više od 80.000 ljudi.
Međutim, kada se pogleda malo dublje u istoriju i kada se zagrebu požuteli papiri oko bode jedna neverovatna činjenica. Samo je jedan fudbaler Crvene zvezde nosio dres Barselone. Bio je to Robert Prosinečki koji je sa crveno-belima bio prvak Evrope 1991. godine u Bariju, a dres Barselone nosio je u sezoni 1996/1997. I tu se završava niz fudbalera koji su nosili dres jednog i drugog kluba.
Naravno, dobri poznavaoci fudbala setiće se Gorana Drulića i Srđana Pecelja i proleća 1997. godine koje su kao najtalentovaniji fudbaleri omladinske generacije proveli na usavršavanju u Barseloni, i to u B timu. Bio je to period kada su dve uprave tesno sarađivale, kada su ljudi iz Barselone bez imalo sujete, stida i srama dolazili u Beograd da od Crvene zvezde uče kako se postupa sa talentima i kako se traže fudbalski dragulji. Danas, skoro 30 godina posle, La Masija, fudbalska akademija Barselone jedna je od najboljih na svetu. Njihova repordukcija vrhunskih fudbalera je neverovatna i gotovo da joj nema ravne na planeti. A, nekada su dolazili u Crvenu zvezdu po časove.
No, vratimo se Robertu Prosinečkom, jedinom fudbaleru Crvene zvezde koji je nosio dres Barselone. Robi je stigao na Nou kamp posle sjajne sezone u Ovijedu, gde je bio jedan od najboljih igrača španske lige. Bio je solidan i u dresu Barse, zbog složene političke situacije i pritisaka od strane Hrvatske, nije došao na utakmicu katalonskog kluba i Crvene zvezde u Beograd 1996. godine. Odigrao je 20 utakmica u svim takmičeniima i dao četiri gola. Na kraju sezone, napustio je Nou kamp, jer nije bio po ukusu novog trenera Luja Van Gala koji je zamenio Engleza ser Bobija Robsona, i vratio se u Zagreb. Jedan je od retkih fudbalera koji je nosio dres Reala iz Madrida i Barselone.
Pratili su skauti Barselone tokom proteklih nekoliko decenija mnoge fudbalere Crvene zvezde, međutim do transfera nije došlo. Treba se setiti da je Barselona bila zainteresovana za Marka Grujića dok mu je menadžer bio Zoran Stojadinović, koji je imao odlične veze na Nou kampu. Na kraju su se ipak zajednički odlučili za finansijski bolju ponudu i izabrali Liverpul. Barselona je pratila i Luku Jovića dok je tresaoo mreže u dresu Ajntrahta iz Frankfurta, ali je Real bio brži i izdašniji. Pominje se danas, doduše stidljivo, da Barselona prati i Andriju Maksimovića. I njemu je menadžer Zoran Stojadinović, koji i dalje ima odličan ulazak u klub iz Katalonije.
Valja se setiti i pomenuti da je jedini Srbin koji je igrao za Barselonu bio nekadašnji fudbaler Partizana Dragan Ćirić. Posle sjajne sezone u crno-belom dresu i osvajanja titule, Dragan Ćirić je zvanično 1. jula 1997. godine potpisao ugovor sa Barselonom koja je tada Partizanu za transfer platila 900.000 nemačkih maraka. Crno-bela desetka tada je stigla na Nou kampo u tim trenera Luja Van Gala u kojem su igrali Hristo Stoičkov, Rivaldo, Luis Figo, Pep Gvardiola, Luis Enrike… Dragan Ćirić je u debitantskoj sezoni odigrao 35 utakmica za Barselonu, od kojih je veliku većinu ušao sa klupe, imao je jedan gol i jednu asustenciju. Trener Luj Van Gal ostavio ga je i sledeće sezone na Nou kampu, iako je izvršio selekciju, pa je iz kluba oterao Stoičkova, Dugarija, De la Penju… Međutim, stigli su Filip Koku, Budevajn Zenden, Maurisio Pelegrino i Patrik Klajvert, pa je Dragan Ćirić gotovo celu sezonu presedeo na tribinama, upisavši pet utakmica kao rezerva i provevši na terenu svega 71 minut. Posle toga je otišao na pozajmicu u grčki AEK i više nikada se nije vratio u Barselonu.