Foto: Balkanski navijaci
Najvatreniji navijači Crvene zvezde već nekoliko decenija raznim podvizima uspostavljaju primat kao jedna od najvećih navijačkih grupa u zemlji. Nedavno su popularne Delije objavile i galeriju sa zastavama pristalica večitog rivala koje su ,,osvojili’’ tokom prethodne tri ipo decenije koliko postoje. Poznato je da je u navijačkom svetu ,,otimanje’’ zastave jednako pobedi u ratu, pa nije ni čudo što se crveno-beli mogu pohvaliti impozantnom kolekcijom ,,ratnih trofeja’’ koji su pripadali grupama širom bivše Jugoslavije.
Za 35 godina postojanja, Delije su raširile preko 100 komšijskih zastava. Tačnije, na slikama se nalazi njih 117. Na nekima se vidi i naziv, dok je u određenim slučajevima sakriven. Plan je da se uskoro objavi spisak svih zastava kako bi slike bile preglednije i lakše za praćenje. Sa prekinutog derbija (15.10.2000. prim.aut.) nedostaje između 15 i 20 zastava koje nismo stigli da istaknemo, ili su bile manjih dimenzija pa se ne vidi lepo šta piše na njima. Neke zastave sa istim nazivom su ,,pale’’ čak i više puta. Postoje udarne, tj. glavne, zatim zastave najbitnijih grupa iz unutrašnjosti, kao i nekoliko koje pripadaju PAOK-u. Sve u svemu, kada bi se sabrao ukupan bilans, došli bismo do cifre od oko 150 zastava. Neke su slabije rangirane po važnosti, dok su neke najbitnije, a sve su u nekom trenutku raširene na svernoj tribini. Kao što je slučaj i kod komšija, postoje zastave koje su uzete regularnim putem, dok su neke ukradene, ali sve to predstavlja dobre i loše strane istorijskog rivaliteta. Novi naraštaji treba da znaju istoriju tribine, a stariji mogu da se podsete kako je ovaj segment navijanja izgledao u poslednjih 35 godina. – objasnile su Delije.
Tradicija ,,borbe’’ oko zastava predstavlja važan deo u istoriji navijačke kulture dok zastave mogu imati ulogu totema koji predstavlja važnu vezu između navijača i samog kluba.