Novi klub u Velikom Mokrom Lugu, nova nada za bolje sutra za decu koja tu odrastaju i vole sport

Veliki Mokri Lug je jedno malo naselje u Beogradu, na opštini Zvezdara. Malo ušuškano naselje koje je tako odvojeno od grada, a ujedno tako spojeno sa centrom Beograda, gotovo savršena lokacija za miran i lep život.

Ovaj kraj je nekada sve imao, od svog doma zdravlja, škole, vrtića, pošte, prodavnica, fudbalskog kluba i svega što je potrebno za normalan život u jednom mestu. Danas, zbog pojedinaca koji su gledali da samo njima bude bolje, ostavili su ovaj kraj da trune i da polako propada. Sve što je ostalo u Mokrom Lugu je u katastrofalnom stanju, a od samog fudbalskog kluba FK „Omladinac“ je ostao samo teren. Grupa mladih momaka koji su željni promena i da pomognu zajednici na neki način su došli na ideju da osnuju fudbalski klub.

Osnivanje fudbalskog kluba je prvobitno bila želja da vratimo ljude na fudbalske stadione, da se ponovo ljudi iz Mokrog Luga okupe i podržavaju nešto, da se svi zajedno potrudimo oko jedne stvari koja će pokrenuti revoluciju i podići Mokri Lug iz pepela u kome se trenutno nalazi.

Ideja za fudbalski klub „OFK Lug 2020“ (nadimak lisice) se rodila 20.12.2020. , dok je klub zvanično u APR-u osnovan 02.02.2021. Zašto baš lisice? Početkom pandemije i čuvenog lokdauna u našoj zemlji, u toku policijskog časa, kada nije bilo ljudi napolju u našem Mokrom Lugu su se pojavile niko drugi nego lisice. Roditelji sa mladuncima, srećni i razdragani, igrali su se po našim dvorištima i na sred ulice. Opušteni ali uvek u zajednici, baš kao i mi, dali su nam ideju za grb i sam nadimak. Na samom početku je grupa od 5 momaka radila sve, od imena, grba, naručivanja opreme, do onih pravnih stvari i papirologije. Nešto kasnije su se pridružili još neki ljudi koji su čuli za ideju i samoinicijativno su želeli da pomognu na neki način. Ovim putem bismo se zahvalili našem jedinom sponzoru „Hydrojet- dekarbonizacija motora“ iz Velikog Mokrog Luga koji nam je mnogo pomogao na samom početku i koji nam je finansirao sportsku opremu za naš klub. Po kraju se relativno brzo proširila vest o nastanku kluba, ali kao i uvek i svugde, i kod nas su postojali ljudi koji su protiv toga, iz razloga koji su i dalje poznati samo njima.

Prve treninge je ekipa odrađivala po raznim terenima u Beogradu koje su igrači sami plaćali, od svojih članarina. Članarine su morale biti uvedene jer, kao što svi znamo, fudbal je skup sport. Nekoliko puta su predstavnici našeg kluba išli kod ljudi koji sebe nazivaju „vlasnicima“ tog terena u Velikom Mokrom Lugu da se dogovore oko korišćenja terena za treninge i utakmice, međutim do dogovora nikada nije došlo. Moramo da napomenemo da smo i sami hteli da platimo da igramo na terenu koji je u našem kraju, koji se ne koristi već preko 10 godina i nikome ne služi kao takav, ali ponovo kažemo, do dogovora nije došlo. Iz kog razloga, i dan danas ne znamo. Pomoć od opštine takođe nismo dobili, razgovarali smo o finansijskoj pomoći jer je sam početak jako težak, i tražili smo neki vid pravne pomoći oko fudbalskog terena. Kada smo se pomirili sa činjenicom da od svega toga neće biti ničega, rešili smo da preuzmemo stvari u svoje ruke. Klub se prijavio za takmičenje u okviru Fudbalskog saveza Beograda- Međuopštinska liga „B“. Polako se približavao početak sezone a naš klub je i dalje tražio mesto odigravanja utakmica. Nakon duge i mukotrpne potrage, čelnici FK Bratstva iz Krnjače su nam izašli u susret i ustupili svoj teren za potrebe našeg kluba. To je bio jedan „bratski“ gest ekipe Bratstva.

Do samog početka sezone je ostalo manje od mesec dana, a mi smo se snalazili za treninge na razne načine. Klub nije imao dovoljno novca u tom trenutku da plaća razne terene, ali smo uspevali bar jednom nedeljno da održimo trening na velikom terenu. Ovim putem bismo se zahvalili i čelnicima „FK Kaluđerice“ jer su nam ustupili svoj teren za naše treninge u svakom trenutku. Samim tim što se nismo dovoljno spremili za sezonu, loše smo i započeli. Prvu utakmicu u istoriji našeg kluba smo izgubili rezultatom 2:3. Nakon nekoliko utakmica smo stekli utisak da imamo problem sa manjkom iskustva u odnosu na druge ekipe, svaku utakmicu koju smo gubili je bila minimalna razlika. Do prve pobede u istoriji kluba smo došli tek u 9. kolu, ali osećaj koji je svako od nas tada imao je bio kao da smo u tom trenutku osvojili Svetsko prvenstvo. Zašto je to tako? Zato što je to bila pobeda ne samo protiv odlične ekipe FK „Sveti Stefan Slanci“, nego protiv sistema, protiv ljudi koji nam ne dozvoljavaju da igramo na našem terenu, protiv ljudi koji se konstantno trude da nas ugase, da nam otežaju situaciju, protiv svih naših problema unutar kluba i protiv svega onoga što nas je u tom trenutku sputavalo od naše prvobitne ideje o ujedinjenju Mokrog Luga.

I sada, kada se završila prva polusezona i kada se sve stavi na jedan papir, 5 ljudi sa samog početka ove priče mogu biti prezadovoljni postignutim. Jer u ovim trenucima nije bitan plasman na tabeli ili broj osvojenih bodova jer će to doći vremenom, već to da je klub opstao celu godinu na plećima omladine Velikog Mokrog Luga, i da je porodica koja je na početku brojala 20 igrača, sada porasla na preko 600 simpatizera kluba I da svakoga dana raste sve više i više.

Ovim putem bismo se još jednom zahvalili svim ljudima koji su na neki način pomogli naš klub, na finansijski ili bilo koji drugi način, takođe simpatizerima i navijačima kluba koji su nas verno pratili kroz svaku utakmicu, kao i ljudima iz FK „Kaluđerice“ i FK „Bratstva“ na njihovoj dobroj volji i želji da se sport širi među mladima, i našem sponzoru „Hydrojetu“ na finansijskoj pomoći u bitnom trenutku. Bez svih njih ova priča ne bi opstala. Mi se nadamo da ćemo nekada u budućnosti imati priliku da predstavljamo svoj klub u kraju iz kog potiče i da ćemo vremenom dobijati sve veću podršku od meštana ali i od same mesne zajednice i opštine. I naravno hvala portalu maxsport.rs na želji da uradi prezentaciju našeg kluba.

Od ove sezone ekipa portala „www.maxsport.rs“ bavi se izveštavanjem o klubovima nižih liga, za vreme jesenjeg dela sezone rađeni su izveštaji sa mečeva, usled završetka sezone i zimske pauze portal je pokrenuo nekoliko projekata: 1. Analiza jesenjeg dela sezona prvenstava; 2. Prezentacija klubova nižih liga; 3. Transferi klubova nižih liga. Ukoliko ste zainteresovani za saradnju sa našim portalom koja je potpuno besplatna i zasniva se na dobroj volji kluba, igrača ili pojedinca koji prati klub i želite da se čuje o Vašem klubu, mestu, transferu možete se javiti na email adresu „izvestajinizihliga@maxsport.rs“, facebook profil „Izveštaji nižih liga“ ili instagram profil „izvestajinizihliga“.
Sportski pozdrav!